סיפר החווה

בראשית היה החלום -להקים חווה אי שם בנגב ולחיות מגדול בעלי חיים (אבל לא לבשר) בטיול לדרום אמריקה פגשנו לראשונה את האלפקה - והתאהבנו...
הקודם
הבא

סיפור החווה

המסע שלא יאומן מהרי האנדים להרי הנגב

היה לנו חלום: לגדל בעל חיים מעניין, מקורי, והעיקר – שלא למאכל.

נדדנו עד הרי האנדים שבדרום אמריקה, המתנשאים לגובה מרשים של כ-4,000 מטרים מעל פני הים, שם פגשנו לראשונה את האלפקות והלאמות. התאהבנו בצמר האייכותי במראה המיוחד באופי הלבבי בקולן השקט ובפוטנציאל שעדיין לא מוצה. כל אלה קסמו לנו.     

האלפקות, סוג של גמלים זעירים, נראו כשילוב של אילה רבת חן וכבשה מלאת פרווה, ושבו את לבנו. הייתה זו אהבה ממבט ראשון. כך נולד הרעיון להביא ולגדל את בעלי החיים האלה בישראל.

במשך חודשים שוטטנו בין כפרי האינדיאנים, צאצאים ישירים של ממלכת האינקה המפורסמת. 

למדנו שבממלכת האינקה מילאו האלפקות תפקיד מרכזי בכלכלת המדינה ובתרבות; האינדיאנים הפיקו מהאלפקות חלב, מהצמר סרגו מלבושים להגן על גופם מהקור העז, בלאמות השתמשו לנשיאת משאות בשבילי ההרים, ואף הקריבו אותן קורבנות לאלים השונים .בחרנו את האלפקות המובחרות ביותר לפי סוג הצמר, צבעו, ואיכותו. 

זה היה רעיון בלתי אפשרי, הרפתקאה מטורפת, ובסופה הגענו למצפה רמון והאלפקות מצאו בית חדש ונעים.

בישראל חיפשנו מקום מתאים שיהיה גבוה, יבש, מדברי, רחב ידיים וגם יפה. כך הגענו להר הנגב, ובמפגש ואדיות המשובצות טרסות נבטיות עתיקות, הקמנו את חוות האלפקות.

במהרה התברר כי קסמן של האלפקות, הפעילות הססגונית בחווה, נופי המדבר מסביב ועצם הרעיון של התיישבות מיוחדת בלב הר הנגב – כל אלה עשו את החווה לאתר ביקורים אטרקטיבי למשפחות, לנוער ולקבוצות תיירים. עד כה ביקרו אותנו למעלה ממיליון מבקרים.

מצאנו שהמטוויות בארץ ובחו"ל לא מסוגלות לעבד את הצמר האיכותי שלנו, שהוא עדין ורב גוונים בהשוואה לצמר הכבשים הרגיל, ולכן הקמנו בחווה את בית הצמר – בו אנו טווים את הצמר שלנו.

המכתשים, נופי הבראשית, תופעות הטבע והקרבה למכתש הולידו את הרעיון לפתח רכיבה על סוסים במדבר. רכשנו ואילפנו סוסי פרא במיוחד לרכיבה במדבר, ואכן הסוסים שלנו קטפו פרסים רבים בתחרויות וזכו לשבחים ממומחים בין לאומיים.

כיום אנו מטפחים עדר של אלפקות ולאמות ועוד בעלי. כאן בחווה מתבצע כל תהליך ייצור הצמר – מגידול האלפקות, דרך הגז וכלה בטוויית הצמר. עובדה זו, יחד עם קסמן של האלפקות ויופי המדבר, עושים את החווה ליחידה מסוגה בעולם.

נשמח לארח אתכם בחוותנו!
משפחת דביר, צוות החווה, האלפקות והלאמות.

מה אפשר לעשות בחווה עם האלפקות והלאמות?

האכלה מכף היד
האכלת הלאמות והאלפקות מכף היד שלך. בכניסה תקבלו שקית חטיפים לחיות החמודות.
טיולאמה
לרכב על לאמה בשבילי החווה. חווייה כיפית לילדים במשקל עד 20 קילוגרם. בתשלום נפרד
לפגוש בשבילי החווה
לפגוש בשבילי החווה את האלפקות והלאמות, לצפות במנהגיהן המוזרים, ללמוד עליהן, להינות מהתנהגותן האצילית, ללטף ולדבר איתן. משעשע, מחמם לב ונעים.
סיפור החווה בבקתה
על כוס קפה וגלידה קרה לשמוע את סיפור החווה וההבדל בין אלפקה ללאמה
צמר האלפקות
צמר האלפקות נחשב לאחד מסוגי הצמר האיכותיים בעולם
פיקניק לאמה
יציאה לשטח עם ארוחת פיקניק מפנקת.

האלפקות ומנהגיהן

האלפקות והלאמות הן גמלים קטנים שהתפתחו בהרי האנדים שבדרום אמריקה. האלפקות התפתחו בצורה שונה מאד מ"בן דודם" הגמל המדברי, שהטבע הכשיר אותו לחיים במדבר הלוהט; תנאי החיים והקור בהרים הגבוהים גרמו להתפתחות בעל חיים קטן, מלא בצמר, וללא יכולת לאגור מים ומזון. צמר האלפקות קל ומצטיין ביכולתו לשמור על חום הגוף.

במולדתן שבארצות האנדים משמשות האלפקות בעיקר כמקור לצמר, המשמש לייצור בגדים, שמיכות ושטיחים. הלאמות, בעלות צמר גס יותר, משמשות לנשיאת משאות בשבילי ההרים.

האלפקות ידועות לא רק בשל צמרן האיכותי, אלא גם בזכות מנהגיהן הייחודיים.

בתי שימוש ציבוריים

את צרכיהן עושות האלפקות אך ורק ב"בתי שימוש" שהן קובעות לעצמן – מעין "לוחות מודעות" שדרכן הן למדות על חברותיהן לעדר – מי בהריון, מי המליטה לאחרונה, מי חולה או חלשה, ועוד…

יריקות

ויכוח בין אלפקות על מזון, בני/בנות זוג או מעמד בתוך העדר, מתקיים בעיקר באמצעות יריקות – מחזה משונה ומצחיק לצפייה. האלפקות לא יורקות על בני אדם בכוונה, אך אם נימצא בסביבתן כשהן רבות זו עם זו, גם אנחנו עלולים להיפגע…

 

רבייה

לנקבת האלפקה (והלאמה) אין עונת ייחום או מחזור, אלא היא יכולה להיכנס להריון כמעט בכל יום מימות השנה. תהליך הביוץ מתחיל אצל הנקבה בתגובה לגירוי, ולכן ההזדווגות ארוכה במיוחד (יכולה להימשך למעלה משעה!). במהלך ההזדווגות נפוץ לראות נקבות "ממתינות בתור" או מנסות "לגנוב" את תשומת לבו של הזכר, וגם זכרים המפריעים זה לזה ביריקות ובצרחות. משך ההריון של האלפקה הוא 11.5 חודשים, בסיומו היא ממליטה ולד אחד בלבד.

צמר האלפקות

צמר האלפקות נחשב לאחד מסוגי הצמר האיכותיים בעולם, בשורה אחת עם הקשמיר והאנגורה. ייחודו של הצמר הוא בשילוב של כמה איכויות:

רכות – הצמר רך ונעים מאד, ובזכות תהליך הייצור הקפדני כמעט ללא "קצוות דוקרים".

בידוד – הצמר מבודד מצוין מקור ומחום. סיבי השערה של האלפקה חלולים, וכליאת האוויר בתוכם מאפשרת את כושר הבידוד הגבוה של הצמר.

משקל נמוך – צמר אלפקות שוקל כמחצית מצמר כבשים.

צבעים טבעים – כיום מופק בחווה צמר בארבעה צבעים: חום, אפור, שחור ולבן, על גווניהם השונים. הצמר אינו צבוע – כל גווניו (עד 32 במספר!) טבעיים ולכן צבעו אינו דוהה.

גז האלפקות נעשה באביב, כך שיש להן את כל הקיץ לצימוח צמר חדש. כל שלבי עיבוד הצמר נעשים בחווה: החל מגידול האלפקות דרך הגז, שטיפת הצמר, הכנתו לטוויה, טווייתו ולבסוף – שזירתו לחוטים. העיבוד מתבצע בשילוב של עבודה ידנית ומכונות פשוטות.

הקודם
הבא

מה בסביבה

מגיעים לחווה למספר שעות או ליומיים שלושה? במרחק של מספר דקות או יותר, מחכות לכם אטרקציות מרתקות נוספות רבות.

בסרט תראו מספר מקומות מעניינים במרחב הגדול שסביבנו וגם מספר רגעים נחמדים בחוות האלפקות.

מפת מכתש רמון

במשך שנים רבות אילן דביר, מקים החווה, רכב על סוסו ברחבי המכתש וסביבתו וגילה מקומות יפים ומסלולים נהדרים – חלקם מתאימים רק להולכי רגל, וחלקם מצויינים גם לרוכבי אופניים, סוסים וג׳יפים. למען אוהבי המכתש, המדבר והעולמות הקסומים שבו, אילן העלה את הנקודות הקסומות והמסלולים על מפת טיולים מיוחדת. אפשר להשיג את המפה בחווה, בחנויות ובמלונות במצפה רמון או לרכוש כאן.

מהחווה

מכתש רמון

מכתש רמון הוא הגדול במכתשי הנגב ומתאפיין בשלל נופים מרהיבים ומגוון תופעות גיאולוגיות ייחודיות. דיונות חול אותן חוצים דייקים בני מיליוני שנים, חולות צבעוניים, מעיינות מים זורמים, קניונים, מצוקים ואף "נגרייה" – אתר ייחודי ובו פריזמות אבן חול או בזלת, הנראה כמו החצר האחורית בנגרייה. לפרטים נוספים - מרכז המבקרים מצפה רמון: 08-6588691/8

מרכז המבקרים מצפה רמון

מרכז המבקרים מהווה שער כניסה מצוין לשמורת הרמון. במקום תצוגה אור קולית מרהיבה על האזור וסרטוני וידאו מצוינים, העושים חשק להגיע ולטייל בכל אותם מקומות. תחנת מידע אזורית בה ניתן לקבל המלצות על מסלולי טיול, עדכון על מזג האוויר ותנאי השטח, וכן מידע רב על אתרים נוספים בהם כדאי לבקר. בחנות ניתן לרכוש מפות סימון שבילים וחומר הסברה נוסף. לפרטים נוספים – מרכז המבקרים: 08-6588691/8

חי רמון

ב"חי רמון" מוצגים כ-40 מינים של בעלי חיים קטנים מדבריים (זוחלים, מכרסמים ועוד), שבדרך כלל נסתרים מעיניי המטיילים באזור. תוכלו לפגשם ולהכיר את המנגנונים המאפשרים לבעלי החיים להתקיים ולהתרבות בתנאים הקשים. לפרטים נוספים - 08-6588755

טיילת אלברט

טיילת נוף לאורך של כ-3 ק"מ, מתחילה במרכז המבקרים במצפה רמון ומסתיימת בהר גמל. לאורך הטיילת מרפסת נוף מרשימה, פסלים והסברי תצפית.

מחוות האלפקות

המינסרה

גבעת אבן חול שבראשה אבנים כהות, המזכירות בצורתן לוחות או עמודי עץ המפוזרים על רצפתה של נגרייה. תופעת טבע מרתקת ונדירה, ששווה לבקר בה.

בור חמת

בור חמת הנו בור מים משוחזר בחלקו, בו ניתן לראות את שיטת איסוף מי הגשמים והשיטפונות, החיוניים לחקלאות במדבר. לצד בור המים ניתן לראות גם טרסות חקלאיות, הפזורות באפיקים הרדודים ושימשו לחקלאות הקדומה.

מחוות האלפקות

קיר האמוניטים

מחשוף גיר המורכב מאמוניטים – שבלולי ענק – מאובנים. האמוניטים היו יצורים ימיים שחיו באזור ונכחדו לפני מיליוני שנים.

חניון בארות

בהר הנגב חיים בדואים רבים. חלקם שומרים על אורח חיים מסורתי, חיים באוהלים, רועים את עדרי הצאן והגמלים, ומכינים את ארוחותיהם על מדורה. במרחב פזורים מספר אוהלים תיירותיים בהם ניתן לחוות את החוויה הבדואית, לשתות כוס תה שרתח על מדורה, לאכול פטיר ולבנה טרייה, ולשמוע על אורח חייהם של הבדואים. לפרטים נוספים – חניון בארות: 057-7375265

עבדת

העיר העתיקה עבדת, שמשה כעיר מרכזית על דרך הבשמים הקדומה בין תימן לעזה, ונתנה לנוסעים שירותים רבים ומגוונים, את חלקם ניתן לראות בין שרידיה הארכיאולוגיים – יקב גדול, מרתפי יין, מחסנים ועוד. לפרטים נוספים – גן לאומי עבדת 08-6551511

עין עבדת

גדול המעיינות באזור שדה בוקר, בו תוכלו לטייל ולפגוש יעלים, מערות נזירים, מפל זורם ועצי צפצפה מרשימים בגדלם. לפרטים נוספים – עין עבדת: 08-6554418

נחל חוורים

מסלול הליכה בערוץ מרשים, המתחיל בבור חוורים – בור לאגירת מי גשמים שנחצב על ידי שבטים נבטיים - ומסתיים בכביש הגישה לפארק הלאומי עבדת. במסלול תצפו בסוגי צמחייה מדברית, בעלי חיים שונים, ושכבות סלע שונות. מומלץ לטיול לילה, בליל ירח מלא.

מחוות האלפקות

בורות לוץ

מסלול הליכה מרתק בו תוכלו לראות בורות מים, בארות וממגורות בני למעלה מ-3000 שנים, צמחיית מדבר ייחודית לאזור, ושרידי חקלאות מדברית עתיקה.

כביש הגבול המערבי

כביש הגבול המערבי (כביש 10), הנמשך לאורך כ-180 ק"מ, הוא דרך נוף המאפשרת תצפית אל עבר מרחבי חצי האי סיני ולהרי הנגב המרכזי. הכביש מתחיל בדרום בנקודת המפגש עם כביש 12 בצומת סיירים, ממשיך דרך הר חריף, ניצנה, עתיקות ניצנה ומעבר ניצנה, ומסתיים בצפון ביישובי חבל אשכול המערביים הקרובים לסיני.

חוות ופעילויות נוספות

להרפתקנים

הר הנגב הוא גן עדן לחובבי הרפתקאות. מצוקיו המגוונים הנם מאתרי גלישת המצוקים (סנפלינג) היפים בארץ, דרכי רכב רבות החוצות אותו לאורכו ולרוחבו מאפשרות אין ספור טיולי ג'יפים אטרקטיביים, מסלולי אופני הרים רבים (ניתן לשכור אופני הרים באזור), טיולי באגי, ועוד. על מנת לשמור על נופיו הבתוליים והשלמים ועל מנת "לחזור הביתה בשלום" יש להתעדכן במרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים בשלב תכנון הטיול: 08-6588698.

Deep Desert Israel – טיולי ג'יפים במכתש רמון, סנפלינג ופעילויות נוספות: deepdesertisrael.com

ג'יפים כרכום: 052-8813112

אופני הרים איי-בייק: 052-3611115

ג'יפים וסנפלינג "אדם סלע": 050-5308272

ג'יפים "דומלה": 052-3962715

אופני הרים "גיאופן": 050-6276623

אופני הרים "רולינג": 054-7366306

שעות כניסה ומחירון

בתקופה הקרובה החווה פתוחה לביקורים יומיים בימים חמישי-שישי-שבת בלבד

 

חמישי-שבת 5-7 בנובמבר 2020:  08:30-16:00

 

סופי שבוע (חמישי-שישי-שבת) החל מ – 12 בנובמבר: 09:30-11:30,  13:30-16:00

 

לא ניתן להכניס כלבים לחווה.

 

 

לתיאום בטלפון או ווטסאפ: 0528-977-010    alpaca.co.il


לא ניתן להכניס כלבים לחווה.

בודדים

מחיר הכניסה לחווה כולל השתתפות בהדרכה, ביקור במפעל הצמר, בית הקפה, האכלת האלפקות והלאמות מכף היד וסיור חופשי בחווה. 

כמו כן המחיר כולל חלק מפעילויות היצירה לילדים.

קבוצות

מחירים אלה כוללים הדרכה פרטית לקבוצה (למעט חגים ושבתות), האכלת האלפקות והלאמות מכף היד וסיור חופשי בחווה.

המחירים הם לקבוצה של 20 איש ומעלה, בתיאום מראש ובהוצאת הזמנה לביקור.